© 2012

Złoty Środek Poezji

kontakt

Kutnowski Dom Kultury ul. Żółkiewskiego 4  99-302 Kutno

24 254 21 37, zlotysrodek@kdk.net.pl

organizator:

 

 

 

mecenat w latach 2005-2011 i 2013 :

patroni medialni dotychczasowych edycji Festiwalu :

Prezydent

Miasta Kutno

facebook

Stowarzyszenie

Pisarzy Polskich

patronat

honorowy:

WYNIKI XIII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO

IM. ARTURA FRYZA NA NAJLEPSZY POETYCKI DEBIUT KSIĄŻKOWY 2016 ROKU.

W rezultacie dyskusji, przeprowadzonej 13 marca 2017 roku, kapituła Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy 2016 roku, odbywającego się w ramach festiwalu Złoty Środek Poezji w Kutnie w składzie:

 

prof. dr hab. Piotr Śliwiński

dr Jakub Kornhauser

Adam Wiedemann

 

postanowiła przyznać następujące nagrody:  

I -  (w wysokości 5000 zł)

Zycie Bętkowskiej za tom Dwa chutory (Wyd. Mamiko, Nowa Ruda 2016),

 

II (w wysokości 3000 zł)

Grzegorzowi Hetmanowi za tom Putzlaga i inne wiersze (Wyd. Fundacja na Rzecz Kultury

i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, Wrocław 2016)

 

III -  (w wysokości 1300 zł) – ex aequo –

Ewie Jarockiej za tom nie ma dobrych ludzi (Wyd. Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji, Wrocław 2016),

Damianowi Kowalowi za tom Najmniejsze przeboje z Tristan da Cuhna (Wyd. Dom Literatury, Łódź 2016)

Adamowi Leszkiewiczowi za tom Fantomowa głowa (Wyd. Klub Jagielloński, Kraków 2016).

 

Laureatom gratulujemy.

XIII FESTIWAL ZŁOTY ŚRODEK POEZJI JUŻ

W KWIETNIU W KUTNIE

 

Koncerty Raz Dwa Trzy i Dylan.pl, spotkanie z laureatką Literackiej Nagrody Nike 2016 Bronką Nowicką,  wspólne rymowanie dla dzieci z Michałem Rusinkiem – to tylko kilka propozycji Festiwalu Złoty Środek Poezji, którego trzynasta edycja odbędzie się  w Kutnie już w pierwszy weekend kwietnia.

Złoty Środek Poezji to literacki festiwal  z trzynastoletnią tradycją. Wydarzenie,  którego pomysłodawcą i wieloletnim organizatorem był Artur Fryz, na dobre wpisało się w literacką mapę Kutna. Na festiwal składają się dwa stałe konkursy poetyckie oraz szereg wydarzeń festiwalowych w postaci spotkań autorskich, koncertów czy debat poetyckich.

 

Nieodłącznym elementem festiwalu są  dwa znane i cenione w środowiskach poetyckich konkursy. Pierwszy z nich to Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy 2016. Do tegorocznej, trzynastej już edycji  konkursu, nadesłano aż 72 debiutanckie tomiki, a w jury konkursu zasiedli profesor Piotr Śliwiński (UAM), Jakub Kornhauser (UJ) oraz Adam Wiedemann.

Drugim konkursem jest Ogólnopolski Otwarty Konkurs Jednego Wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca, który podczas tegorocznej edycji odbędzie się już po raz jedenasty.

 

Festiwal zainicjuje debata „Poezja piosenki. Czy tekst piosenki to tekst poetycki?” w Łódzkim Domu Kultury, który już po raz drugi jest współorganizatorem festiwalu. W debacie, zainspirowanej literacką Nagrodą Nobla dla Boba Dylana, wezmą udział Maciej Świerkocki (pisarz, scenarzysta, tłumacz),  Marcin Tercjak (dziennikarz muzyczny) , Marcin Pryt (tekściarz, wokalista zespołu 19 wiosen) oraz Piotr Grobliński  (poeta, publicysta kulturalny), a dyskusja toczyć się będzie wokół  pojmowania testów piosenek jako tekstów poetyckich. Całość uatrakcyjniswoim minirecitalem artystka sceny alternatywnej - Soniamiki.

A już od następnego dnia wszystkie wydarzenia festiwalowe odbywać się  będą w Kutnie. Rozpoczynamy w Kutnowskim Domu Kultury koncertem zespołu, którego specjalnie nie trzeba przedstawiać. Raz Dwa Trzy to połączenie rockowych brzmień z poetyckimi tekstami i wyjątkową charyzmą wokalisty Adama Nowaka. Poza koncertem zespołu, słynącego z takich utworów jak „Trudno nie wierzyć w nic” czy „W wielkim mieście” oraz z aranżacji utworów Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego, w Kutnie posłuchać będzie można jeszcze dwóch muzycznych projektów.

Pierwszy z nich to koncert duetu Babu Król, złożonego ze znanych postaci polskiej sceny alternatywnej – Bajzla i Budynia. Ten pierwszy to człowiek-orkiestra, legenda tanecznych rytmów i poetyki Witkacego. Budyń to wokalista, muzyk i performer, lider zespołu Pogodno. Debiutancką płytą „STED”, z autorską muzyką do tekstów Edwarda Stachury, muzycy zespołu Babu Król wydobyli wiersze poety spod tony powyciąganych swetrów i ckliwych harcerskich zaśpiewów. Nagrali płytę mocną i magiczną, z której utworów posłuchamy na kutnowskim koncercie w CTMiT.

Wydarzeniem zamykającym festiwal będzie koncert projektu Dylan.pl, którego inicjatorem jest znany dziennikarz i tłumacz Filip Łobodziński. Zespół Dylan.pl to akustyczny kwartet, który oferuje własne aranżacje utworów Boba Dylana – w duchu nieco chuligańskim, podwórkowym, z ukłonem w stronę amerykańskiej tradycji.

Po koncercie odbędzie się spotkanie z Filipem Łobodzińskim, którego tłumaczenie książki „Duszny kraj” z tekstami Boba Dylana ukazało się w lutym tego roku, nakładem wydawnictwa Biuro Literackie. Gość opowie o swojej fascynacji Dylanem i piosenką literacką oraz o niełatwej sztuce przekładu.

Ważnym wydarzeniem festiwalowym będzie autorskie spotkanie z Bronką Nowicką, ubiegłoroczną laureatką Literackiej Nagrody Nike za ta tom „Nakarmić kamień”, złożony z 44 małych poematów prozą. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Między Słowami, a poprowadzi je Artur Burszta, dyrektor i właściciel wydawnictwa Biuro Literackie.

Mamy także propozycję dla najmłodszych wielbicieli poezji – wszystkie dzieci oraz rodziców zapraszamy na spotkanie z Michałem Rusinkiem, podczas którego dzieci będą mogły porozmawiać z autorem o tym dlaczego poezja jest ważna, obejrzą animowane filmiki z wierszami i będą próbowały składać własne rymy.

Złoty Środek Poezji, 5-9 kwietnia 2017/KDK/CTMiT/ ŁDK

 

W niedzielę 9 kwietnia odbył się XI Ogólnopolski Otwarty Konkurs Jednego Wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca. Po wysłuchaniu 38 wierszy, jury w składzie: Adam Wiedemann (przewodniczący jury), Grażyna Baranowska i Marek Czuku przyznali następujące nagrody i wyróżnienia:

nagroda główna/ III miejsce  (1500 zł):

Paweł Śmiałek  za wiersz "ziemia (na chór mieszany)"

wyróżnienia w wysokości 500 zł:

Krzysztof Kleszcz za wiersz "Gorycz. Klincz"

Remigiusz Czyżewski za wiersz "Judasz"

Anna Maria Wierzchucka za wiersz "las wiesza się w lesie"

Adrian Sowa za wiersz "Śmieciowa umowa o dzieło stworzenia"

Marcin Królikowski za wiersz "Wycinka"