© 2012

Złoty Środek Poezji

kontakt

Kutnowski Dom Kultury ul. Żółkiewskiego 4  99-302 Kutno

24 254 21 37, zlotysrodek@kdk.net.pl

organizator:

 

 

 

mecenat w latach 2005-2011 i 2013 :

patroni medialni dotychczasowych edycji Festiwalu :

Prezydent

Miasta Kutno

facebook

Stowarzyszenie

Pisarzy Polskich

patronat

honorowy:

30 czerwca - 1 lipca 2007

Spotkania autorskie, zdarzenia teatralne i parateatralne, muzyka i plastyka oraz konkursy poetyckie złożyły się na program imprezy, która zgromadziła twórców i miłośników poezji z całej Polski a nawet spoza jej granic. W ramach Spotkań poetyckich „Na skrzyżowaniu Wschodu i Zachodu” realizowanych w ramach PO Promocja Czytelnictwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, specjalnymi gośćmi byli poeci z Rosji: Michaił Ajzenberg i Aleksandr Makarow-Krotkow. Obaj podbili publiczność swoimi oryginalnymi, nawiązującymi do konkretyzmu i minimalizmu – pełnymi specyficznego humoru - wierszami. Znakomite autorskie tłumaczenia tych wierszy czytał Jerzy Czech.

 

Przygody słowa na granicy milczenia zaprezentował Ryszard Krynicki. Autor najlepszej debiutanckiej książki poetyckiej roku 2005 Mariusz Więcek potwierdził swoimi niezwykle śmiałymi kreacyjnie i precyzyjnymi nowymi wierszami słuszność - szeroko rok temu komentowanego - werdyktu. Przyszłość polskiej poezji reprezentowali laureaci tegorocznej edycji konkursu na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2006: Łukasz Jarosz (I nagroda – 2500 zł), Krystyna Dąbrowska (III nagroda), Dariusz Adamowski (III nagroda), przybyli też wyróżnieni: Michał Kobyliński i Iza Smolarek. Nie dotarł Ryszard Będkowski (II nagroda). 26 uczestników II Otwartego Konkursu Jednego Wiersza zaprezentowało ciekawe wiersze. Jury jako zwycięzcę wskazało Kubę Przybyłowskiego z Warszawy. II nagrody otrzymali Dariusz Adamowski i Robert Miniak z Łodzi. III nagrody przypadły Milenie Rytelewskiej z Płocka i Maciejowi Walczakowi z Kutna.

Na skrzyżowaniu Wschodu i Zachodu

III Festiwal „Złoty Środek Poezji” Kutno 2007

Wśród licznych poetów i znawców poezji, który przybyli na festiwal do Kutna trzeba wymienić członków jury kutnowskich konkursów: Karola Maliszewskiego, Mariusza Więcka, Jerzego Suchanka, Wojciecha Wencla i Macieja Woźniaka.

 

Trzecia odsłona Ściany Poetów, czyli muralu utrwalającego wiersz z najlepszego poetyckiego debiutu roku, była plastycznym akcentem pierwszego dnia festiwalu. W tym roku wiersz Łukasza Jarosza wizualnie oprawił Tomasz Smieszkoł z Warszawy.

 

Jednym z najważniejszych celów kutnowskiej imprezy jest promocja poezji. Był on realizowany na różne sposoby. Służyła mu między innymi happeningowa akcja: „wiersze pod stopami” realizowana przez „pulpit grupę” kierowaną przez Andrzeja Glindę. Podczas akcji ulicznych w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Płocku i Kutnie aktorzy grupy rozdali 5000 ulotek z wierszami ubiegłorocznych debiutantów.

 

Teatralnym akcentem tegorocznej imprezy był gorąco przyjęty przez publiczność spektakl muzyczny Teatru Syrena z W-wy: „Okudżawa – Błękitny Człowiek”.